Termovize nebo noční vidění?

Moderní technologie termovize a nočního vidění nastupují na scénu v těch situacích, kdy si naše oči již samy neporadí. Navzdory nepříznivému počasí, tmě, mlze, dešti, sněžení či překážkám jako hustý porost vám tyto technologie umožní sledovat dané objekty. Obě zařízení hojně využívá armáda a další ozbrojené složky při taktických operacích, bezpečnostní služby pro ostrahu objektů či myslivci pro sledování zvěře, uplatní se i při hrách airsoftu. Liší se ovšem v užívaném principu. Pojďme se na rozdíly nejen pro noční vidění PULSAR blíže podívat.

25833 thermion xp50 render 02

 

Noční vidění

Na rozdíl od termovize systém nočního vidění neboli noktovizor potřebuje alespoň minimální zbytkové světlo z okolí.  Ať už se jedná o světlo hvězd, měsíce či vzdálené osvětlení. Tento svazek fotonů vstupuje do trubice foto nosiče, přeměňuje se na elektrony, ty se díky elektro-chemickému procesu usměrní, zesílí a promítne na viditelné světlo do hledáčku přístroje. Obraz závisí na použité technologii a má jasně zelenou nebo světle šedou barvu. V případě, že se nacházíte v situaci bez zdroje zbytkového světla, poslouží velmi dobře přísvit. Jedná se o infračervené světlo, které lidské oko nevidí.

Noční vidění dělíme na základě technologie do 5 generací. Čím vyšší generace, tím lepší rozlišení, výkon a menší zkreslení. Gen 1 využívá fotokatodu. Ta pracuje s elektrostatickým polem, které urychluje elektrony a díky tomu formuje elektronový obraz. Poskytuje poměrně nekvalitní obraz a díky překonané technologii se již příliš nepoužívá. Gen 2 je nejvíce rozšířená. Díky MCP, což je zesilovač elektronů, umístěným hned za fotokatodou, poskytuje jasnější a méně pokřivený obraz než Gen 1. Gen 3 disponuje opět zdokonalenými systémy, a to díky fotokatodě s arzenidem galia. Iontová bariéra navíc prodlužuje životnost měniče až dvojnásobně. Gen 4 využívá zpravidla policie a armáda. Jedná se o přístroje s modifikovanou technologií předchozí generace. Díky Gating systému se přerušovaně vypíná či zapíná zesilovač jasu. Digitální generace funguje na principu CCD procesoru, který převádí světlo na elektronický signál.

I v případě nočního vidění tedy platí, že máte z čeho vybírat. Pro běžné účely jako pozorování zvěře, myslivost či hlídání objektu postačí Gen 2. Kromě rozdělení na generace dělíme přístroje také dle konstrukce na monokulární a binokulární. Pořídit si můžete také puškohledy s nočním viděním. Ty zvyšují bezpečnost při lovu a maximálně eliminují možnost záměny lovené zvěře.

Termovize

V současné době nejlepší a nejúčinnější technologie, která zviditelňuje tepelné záření samotných objektů, a to i na velkou vzdálenost. Výsledný obraz získává termovizní kamera z tepelných rozdílů pozorovaných těles. Funguje na principu bezdotykového měření teploty. Nepotřebuje žádné zbytkové světlo či přísvity. Nazýváme ji také pasivní zobrazovací přístroj. Operuje ve spektru dlouhovlnného infračerveného záření, pro lidské oko neviditelném. Toto záření vydává každý objekt s teplotou vyšší než absolutní nula. Termovize pomocí elektronického mikrobolometru převádí získaný obraz na svůj display.

Termovize nefunguje v případě různých materiálů pro lidské oko běžně propustné, jako například sklo. Z tohoto důvodu se ani samotná čočka přístroje nevyrábí ze skla. Mezi užívané materiály pro výrobu čoček patří safír, germanium a jiné propustné materiály. Obecně platí, že čím vyšší teplotní kontrast, tím kvalitnější a ostřejší obraz. Pozorované objekty se tedy lépe zobrazují při vyšších teplotách. Nižší teploty či déšť, který vede k ochlazování na stejnou teplotu, mají za důsledek menší kvalitu.

V současné době můžete vybírat z velkého množství přístrojů různé cenové kategorie i kvality. Výkon termovize ovlivňuje samozřejmě více aspektů.